DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

4 tipy‚ jak si najít čas cvičit

4 tipy‚ jak si najít čas cvičit

 

Začněte se hýbat, i kdyby to mělo být každý den jen na chvilku.

Pracovní povinnosti tlačí naprostou většinu lidí na celém světě, takže se internet už začal hemžit videonávody na desetiminutová nebo dokonce sedmiminutová cvičení. Jestli nemáte prostor nebo soukromí zavřít se někde s počítačem a zacvičit si, nevadí. Už jenom tím, že třeba začnete chodit do schodů pěšky jste co se týče denní dávky pohybu napřed oproti všem ostatním lidem, kteří používají výtah. Co je ale důležité je pravidelnost. Když si půjdete na patnáct minut zaběhat jednou za měsíc, výsledků moc neuvidíte. Ale zkuste to třikrát týdně…

Jestli na nějaké samostatné cvičení vážně nemáte čas a nejspíš ho ani mít nebudete, zkuste se naučit myslet na to, že se chcete během dne víc hýbat, a najít si možnosti podle sebe: Kde všude jsou schody, které můžete vyšlapat pěšky? Určitě ne jen u Vás v domě. 

 

Když už jdete do posilovny, cvičte efektivně.

Znáte intervalový trénink? Pořádný intenzivní intervalový trénink by neměl trvat déle než půl hodiny, což je ideální, pokud nemáte moc času. Venku anebo v posilovně bez dohledu trenéra je určitě nejjednodušší zkusit zařadit intervaly do běhání – venkovního nebo na běžeckém pásu. Na některých pásech se dá intervalový trénink nastavit jako hotový program, což je na provedení asi nejnáročnější část tohoto sportu. Cvičení samo je naprosto jednoduché: Střídejte sprint v maximální možné rychlosti s obyčejnou chůzí.

Účelem je zvednout Vám tep na velmi krátkou dobu a pak ho zase zklidnit, abyste mohli v dalším intervalu začít z “klidu” a tep zase rychle zvýšit . Nejlepší efekt mají krátké intervaly – 20 sekund sprintu a 10 sekund chůze. Ty jsou ale také nejnáročnější na fyzičku.

Intervalový trénink je tím pádem výborný nejen na spalování tuků, ale právě i probudování kondice. Vaše tělo se naučí o něco efektivněji pracovat s kyslíkem ve svalech, takže jestli v létě plánujete cyklovýlet s rodinou, intervaly se určitě dají doporučit na rychlé zlepšení kondice. Velkou výhodou tréninku je také to, že se mezi intervaly s vysokou intenzitou nechávají přestávky. Díky těm Vás budou méně bolet svaly, protože se během pauzy stihnou částečně zregenerovat.

Je to obrovský rozdíl, jestli svoji půlhodinku ve fitku strávíte líným odpočinkovým během anebo si dáte pořádně do těla. Využijte svůj čas na maximum!

 

Kde vzít čas na odpočinek s přáteli?

Jsou lidé, kteří se s přáteli vídají na skleničku. Jiní zase na jídlo. A další lidé s přáteli chodí plavat nebo jezdí na kole.

Je to snad národní zvyk scházet se s přáteli jen na to posedávání po restauracích, ale pokud je někdo z Vašich přátel nadšený do sportu, zkuste se připojit. Jestli jste pomalejší než Vaši známí, tak se snažte aspoň nebýt línější a berte to jako výzvu.

Každý týden pár hodin na kole, to už je dost podstatná změna směrem ke zdravějšímu životnímu stylu, nemyslíte?

Přitom je to jen další odpoledne s přáteli, asi jako kdybyste se s nimi sešli kvůli hromadnému sledování filmů a pojídání brambůrků. Což ostatně můžete udělat tak jako tak. Nezapomeňte – není nad letní grilovačku po náročném výšlapu! To samozřejmě neplatí jen pro přátele, ale také pro rodinu. Jen najít sport, který bude bavit všechny.

 

Jsou i jiné možnosti.

Ježdění na kole Vás nebaví, z myšlenky na cizí pohledy v posilovně máte husí kůži a mezi přáteli se také moc sportovní inspirace nedočkáte? Pořád ještě ale existuje zumba, cross fit, aerobik, plavání nebo lezení. V tanečních studiích bývá zajímavá nabídka nových cvičení, o kterých jste dost možná nikdy ani neslyšeli. Zkuste zajít na jednu hodinu (ideálně ne sami) a uvidíte. Nikdo by Vás neměl nutit držet se mainstreamových sportů, jde přece hlavně o Vaše zdraví. Když si najdete cvičení, které Vás baví, nebudete se do něj muset nutit a kdo ví, třeba najednou zjistíte, že i ten volný čas se dá najít, když člověk chce.